خرداد
۴
۱۳۹۲

پارتیشن بندی هارد به کمک ویندوز

پارتیشن بندی هارد تنها به کمک ویندوز راه کاری بسیار چشمگیر و کاربردی برای پارتیشن بندی هارد  توسط ویندوز است شاید تا به حال با نرم افزار های پارتیشن بندی هارد کارکرده باشید و می دانید که بیشتر این نرم افزار ها را باید خریداری کنید و یا اینکه راه غیر منصفانه کرک  و شکستن قفل نرم افزار را برگزینید.اما ما در این پست از سایت آموزشی پی سی کمک برای شما راه کاری را بیان خواهیم کرد که بتوانید در چند مرحله هارد تان را به بخشهای کوچکتری تقسیم نمایید. اما قبل از هر چیز شاید پرسشی در ذهن تان شکل گرفته باشد که پارتیشن بندی هارد چیست ؟ در واقع به کار تقسیم هارد دیسک به بخشهای کوچکتر پارتیشن بندی هارد دیسک گویند. به گونه ای که بتوان هر بخش را به صورت جدا و بدون تغییر در دیگر پارتیشن ها مدیریت کرد از کارهای مدیریت بر روی هارد دیسک نیز می توان از پاک کردن هارد ، نصب ویندوز بر روی بخشی از هارد و … نام برد. پی با ما همراه باشید برای یادگیری پارتیشن بندی هارد تنها به کمک خود ویندوز.

هشدار: برای پارتیشن بندی هارد بیشترین دقت را به خرج دهید تا از وارد آمدن صدمات جبران ناپذیر به هاردتان و از دست رفتن اطلاعات تان جلوگیری کنید.

برای انجام پارتیشن بندی و تقسیم هارد به چندین بخش روشهای گوناگونی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره شده است.

۱- پارتیشن بندی هارد قبل از نصب ویندوز و تنها به کمک  DVD نصب ویندوز که محدودیت های ویژه خود را دارد

۲- پارتیشن بندی هارد پس از نصب ویندوز و به کمک نرم افزار Disk Management  که همراه با تمامی نسخه های ویندوز نصب میشود.

روش یکم پارتیشن بندی هارد با کمک DVD نصب ویندوز ۷

نکته: هنگامی که هارد جدیدی خریداری کرده ، و هدف نصب ویندوز را در آن دارید. بهتر است که از این روش استفاده کنید. زیرا در این حالت DVD ویندوز بخشی از هارد را به عنوان سیستم کش در اختیار میگیرد و این بخش از هاردتان در عملکرد بهتر ویندوز نقش اساسی داشته و همچنین در دفعات بعدی نصب ویندوز هاردتان توسط DVD ویندوز به راحتی شناسایی خواهد شد.

در این روش هنگامی که  به پنجره  نشان داده شده در مراحل نصب ویندوز رسیدید گزینه دوم یعنی  (Custom (advanced  را انتخاب کنید.

partition windows 7 1 پارتیشن بندی هارد به کمک ویندوز

و در پنجره بعدی روی واژه های Drive options کلیک کنید تا بخش تنظیمات و امکانات پارتیشن بندی هارد در اختیارتان قرار گیرد.

partition windows 7 2 پارتیشن بندی هارد به کمک ویندوز

 

اکنون در این بخش می توانید توسط

* گزینه Delete  پارتیشنی را به صورت کامل حذف کنید. در انتخاب این گزینه دقت کنید پارتیشن کاملا حذف می شود.

* گزینه Format  محتویات پارتیشن انتخاب شده را کاملا پاک کنید. دقت کنید اطلاعات روی هارد پاک میشود.

* گزینه New  یک پارتیشن جدید از میزان فضای باقی مانده در هارد بسازد.

راهنمایی : همان گونه که در عکس می بینید واژه Unallocated  جلوی بخش انتخاب شده دیده می شود که به معنای “تخصیص نیافته ” (یا استفاده نشده) است. که در این حالت گزینه های Delete و Format غیر فعال هستند. زیرا پارتیشنی وجود ندارد.

partition 10 پارتیشن بندی هارد به کمک ویندوز

برای ساخت پارتیشن روی بخشی از هارد که واژه Unallocated در جلوی آن دیده می شود کلیک کرده و آن را انتخاب کنید. سپس روی واژه New کلیک کنید و در کادری که در زیر به نمایش درخواهد آمد اندازه پارتیشن را مشخص کنید. توسط مثلث های کوچکی که روی هم به صورت وارونه قرار گرفته اند می توانید اندازه پارتیشن درخواستی خود را تغییر دهید.در پایان نیز پس از انتخاب اندازه پارتیشن روی دکمه Apply کلیک کنید. تا پارتیشن درخواستی شما ساخته شود.  پس از ساختن نخستین پارتیشن مراحل را دوباره برای ساخت پارتیشن جدید تکرار کنید.

راهنمایی: هر ۱۰۲۴ مگابایت برابر است با یک گیگا بایت. که در عکس عدد ۲۰۴۷۸ مگابایت برابر است با تغریبا ۲۰ گیگا بایت.

در این روش، تعداد پارتیشن هایی که  می توانید بسازید به ۳ پارتیشن محدود میشود.

روش دوم پارتیشن بندی هارد با کمک ویندوز (تمامی نسخه ها XP , ویستا , ۷)

این روش نسبت به روشی که در بالا گفته شد محدودیت کمتری دارد و تعداد پارتیشن های بیشتری میتوانید بسازید . در این روش در دسکتاپ روی  آیکن Computer راست کلیک کرده و گزینه Manage را انتخاب کنید.

Partition in windows 7 1 پارتیشن بندی هارد به کمک ویندوز

سپس در پنجره بعدی روی گزینه Disk Management کلیک کنید تا هاردهایی که در سیستم تان وجود دارد، نشان داده شود. در گام بعدی روی بخشی از هارد که به رنگ سیاه است کلیک کرده تا انتخاب شود و سپس راست کلیک کنید و گزینه New Simple Volume  را برگزینید. اگر می خواهید که یک پارتیشن را به دو یا چند پارتیشن تقسیم کنید(دقت کنید در این روش اطلاعات تان پاک میشود)  نخست اطلاعات درون پارتیشن را در جایی دیگر کپی کرده و سپس با انتخاب پارتیشن و راست کلیک کردن بر روی آن روی گزینه Delete کلیک کنید تا پارتیشن حذف شود . پارتیشن به رنگ مشکی درخواهد آمد. آن را انتخاب کرده و مراحلی را که گفته شد دنبال کنید.

Partition in windows 7 2 پارتیشن بندی هارد به کمک ویندوز

در پنجره بعدی اطلاعاتی در مورد کاری که قصد انجام آن را دارید برای شما به نمایش درخواهد آمد. روی دکمه Next کلیک کنید.

Partition in windows 7 3 پارتیشن بندی هارد به کمک ویندوز

در این پنجره اندازه پارتیشنی که میخواهید درست کنید را وارد کنید.

راهنمایی :هر ۱۰۲۴ مگابایت برابر است با ۱ گیگا بایت . اگر بخواهید که به صورت دقیق اندازه پارتیشن ها را انتخاب کنید بهتر است که عدد ۱۰۲۴ را در اندازه پارتیشنی که می خواهید بسازید ضرب کرده و عدد به دست آمده را در این کادر وارد کنید به عنوان مثال برای ساختن پارتیشنی به اندازه ۱۲۰ گیگا بایت نخست عدد ۱۰۲۴ را در ۱۲۰ ضرب کرده و نتیجه را که عدد ۱۲۲۸۸۰ است را در کادر مربوطه وارد کنید. پس از نوشتن اندازه پارتیشن روی دکمه Next کلیک کنید.

Partition in windows 7 4 پارتیشن بندی هارد به کمک ویندوز

در پنجره نشان داده شده حرفی را برای درایوتان اختصاص دهید و به گام بعدی بروید.

Partition in windows 7 5 پارتیشن بندی هارد به کمک ویندوز

 

در گام بعدی File system و نامی برای پارتیشن را میتوانید انتخاب نمایید. گزینه NTFS که به صورت پیشفرض انتخاب شده است پیشنهاد می شود. در بخش Volume Label  میتوانید نامی برای درایوتان برگزینید.

Partition in windows 7 6 پارتیشن بندی هارد به کمک ویندوز

پس از دیدن این پنجره کار پارتیشن بندی شما به پایان رسیده است با زدن دکمه Finish پنجره را ببندید.

Partition in windows 7 7 پارتیشن بندی هارد به کمک ویندوز

برای ساختن پارتیشن های دیگر مراحل را دوباره انجام دهید. پیروز و پایدار باشید.

ناپدید و پنهان کردن درایو ها در ویندوز

گاهی ممکن است که بخواهید درایو های کامپیوتر تان را از دید دیگران پنهان کنید و به این روش اطلاعات ویژه خود را از دسترس دیگران دور نگهدارید. برای انجام این کار به صورتی که به اطلاعات تان هیچ گونه آسیبی وارد نشود مراحل زیر را دنبال نمایید.

روی آیکن کامپیوتر در دسکتاپ کلیک راست کرده و گزینه  manage را برگزینید. در پنجره به نمایش در آمده روی Disk Management کلیک کنید. درایوهای کامپیوتر تان را مشاهده می نمایید روی یکی از آنها راست کلیک کرده به عنوان مثال درایو D و گزینه Change Drive Letter and … را انتخاب نمایید. سپس روی دکمه Remove در پنجره جدید کلیک کنید با انجام این کار درایوتان از دید دیگران ناپدید خواهد شد. برای دوباره ظاهر کردن درایو روی بخش(درایو) پنهان شده راست کلیک کرده و مراحل بالا را تا پنجره ای که دکمه های Remove  و Add وجود دارند پیش بروید و این بار تنها دکمه فعال،  Add را بفشارید. و در پنجره ظاهر شده با کلیک بر روی دکمه OK نامی برای درایوتان انتخاب نمایید.

در صورتی که اطلاعات کافی ندارید از دیگر گزینه های راست کلیک روی درایو ها استفاده نکنید زیرا ممکن است اطلاعات تان پاک شود.

درباره نویسنده: پی سی کمک

آرمان سایت "پی سی کمک"یاری رساندن به هم میهنان گرامی در زمینه کار با رایانه و رفع خطاهای ویندوز و دیگر سیستم های عامل است. با دیدگاه و پیشنهادهای خود دلگرمی را، برای پیگیری کار به ما هدیه دهید.

۱۰۹ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

  • خیلی مفید بود . تشکر

  • بسیار برای من مفید است کمال تشکر را از شما عزیزان دارم همیشه موفق باشید

  • سلام ممنونم مرسی

  • بسیار عالی و زیبا ، متشکرم.

  • زرشک….فقط ویندوز ۷؟؟؟
    بدرد من نمیخوره پس..
    مال من اکس پیه…

  • مطالبتون بسیار کارگشا است و برای افراد مبتدی کار راه اندازه – متشکرم

  • با سلام

    از مطالب آموزنده این سایت خیلی بهره بردم بسیار متشکر

  • سلام
    ممنون بابت راهنماییتون
    این پارتیشن هایی که ایجاد میشود پرایمری هستند یا لوجیکال؟
    من می خوام پارتیشن لوجیکال نصب کنم
    با تشکر.

    • سلام
      پایین همان پنجره مشخص شده است
      پارتیشن های primary به رنگ سرمه ای (آبی تیره) دیده می شوند.
      برای تغییر این مورد به نرم افزار نیاز دارید پارتیشن مجیک یا پاراگون پارتیشن منیجر

  • یعنی به روش دوم که توضیح داده شده در متن پارتیشن ایجاد کردم به صورت پیش فرض پرایمری است و با نرم افزار باید تبدیل به لاجیکال کنم؟

    • بله به این روش نیز می توانید عمل کنید و همچنین می توانید از پایه با نرم افزار ویژه این کار، پارتیشن بندی هارد را انجام دهید.

  • باید به این موضوع در هنگام پارتیشن بندی توجه داشته باشید که برای چکاری می خواهید پارتیشن بندی نمایید. مثلا اگر می خواهید ویندوز نصب نمایید(منظور در همان پارتیشن) باید پارتیشن به صورت اصلی پرایمری باشد اما اگر می خواهید از آن برای نگه داری فایل استفاده نمایید باید آن را لاجیکال نمایید و توجه کنید که در هنگام پارتیشن بندی هارد خود را داینامیک ننمایید زیرا اینکار باعث از بین رفتن حالت عادی هارد یعنی Basic می شود و باعث می شود اطلاعات ذخیره شده در هارد بعد مدت بسیار کوتاهی پاک شود و در زمانی که هارد خود را برای ویندوز پرایمری می نمایید باید توجه داشته باشید که این نوع پارتیشن برای ایجاد سکتور صفر ویندوز می باشد تا بتوان ویندوز را در داخل آن نصب نمود.
    باز هم از آقا مهدی برای آموزش های جالبش کمال تشکر را دارا می باشم.

  • خیلی ممنون از آموزش خوبتون

  • بسیار جالب بود حال کردم

  • من میخام حجم پارتیشنی که فضای خالی داره و بلا استفاده هس رو انتقال بدم به یکی ازدرایوهای که دارم ایا با این روش میشه این کارو کرد؟؟؟ درایو C من پرشده
    ممنون میشم منو راهنمایی کنین.

    • نرم افزار هایی هستند که این کار را انجام می دهند که البته قابل اعتماد نیستند و نتیجه درستی نخواهید گرفت.اگر درایو مورد نظر بعد از درایو C باشد یعنی d.اطلاعات درایوی که حجم بالای دارد و بخش زیادی از آن خالی است را در جایی کپی کرده و درایو را با توجه به اطلاعات این پست Delete کنید. از اطلاعات درون درایو C پشتیبان تهیه کرده و در مراحل نصب ویندوز در بخش پارتشن بندی ابتدا داریو C را Delete کنید و در گام بعدی حجم درایو را به دلخواه تغییر دهید.

  • با سلام
    میخاستم بدونم چطور میشه حجم درایوها رو به یکدیگه چسبوندو دوتا درایو رو کرد یکی.
    مرسی با تشکر امین

    • سلام
      به وسیله نرم افزار می توانید این کار را انجام دهید البته هیچ یک قابل اعتماد نیستند. یعنی فایل های شما ممکن است پاک شوند.

  • خــیلی نامـــردی!!!
    کلــی وقــت،صَــرفِ تمـرکــز کردم،سپــس فهــمیدم ایــن آمـوزش بـرای Windows 7 بــوده اســـت!!!

    • این مورد در ویندوز xp نیز همین مراحل را دارد.

  • good

  • خیلی خیلی مفید بود ممنون

  • سلام
    چطور میشه درایو ایجاد شده را به حال اولیه برگرداند
    البته این توضیح رو بدم که درایوی رو که میخواستم تقسیم کنم به رنگ آبی تیره بود ایجاد شده بود ولی بدون اسم بود و در کامپیوتر دیده نمی شد
    میخواستم برای درایو یک اسم بزارم ولی اشتباها از گزینه shrink volume استفاده کردم درایو به دو قسمت تقسیم شد
    لطفا راهنمایی کنید که چطور میشه این دو تا درایو را دوباره یکی کرد
    با تشکر از توضیحات خوبتون

    • با نرم افزار ریکاوری اطلاعات تان را بازگردانید.
      از اطلاعات تان پشتیبان تهیه کرده و درایوها را پاک کنید. و دوباره پارتیشن جدیدی بسازید.

  • از اون اول بنویس که این برای ویندوز۷ هست … ۵ساعت وقتم رفت خب از اون اول بنویس برای ویندوز ۷ هست ویندوز من ۸ هست
    بی مزه

  • من یه پارتیشن unallocated دارم وقتی میخوام با همین سیمپل ولوم الوکیتش کنم خطا میده که تعداد پارتیشن های شما از حد ماکزیمم بیشتره اجازه نداد
    باید چکار کنم؟

    • به کمک یک نرم افزار پارتیشن بندی این کار را انجام دهید.

  • سلام:
    اگه بخواهیم یه هارد کاملا خالی به صورت (DOS) مثلا واسه یه لپ تاپ آک بندی انجام بدیم با همین دور روش بالا که اشاره شد. بایستی چه کار کرد؟روش اول یا دوم؟

    • سلام
      بهتر است که پارتیشن بندی را هنگام نصب ویندوز انجام دهید زیرا در این حالت DVD ویندوز روی هاردتان بخشی را به عنوان سیستم کش می سازد و باعث می شود که هاردتان بهتر عمل کند. و برای نصب ویندوز در دفعات بعدی مشکلی نداشته باشید.

  • ممنون آقا مهدی از توضیحاتی که دادید.

  • سلام
    من از راه نصب ویندوز رفتم ولی گزینه ی OPTION(ADVANC نداشت
    البته بگم قبلا پارتیشن ویندوزم ذستکاری کردم و همه درایوام محو شده ولی تو PCموجوده ولی نشونش نمیده!!!چه کار کنم؟؟؟؟

    • سلام
      برای پدیدار کردن درایوهای تان، روی آیکن کامپیوتر در دسکتاپ کلیک راست کرده و manage را برگزینید. در پنجره به نمایش در آمده روی Disk Management کلیک کنید. درایوهای پنهان را مشاهده می نمایید روی یکی از آنها راست کلیک کرده و گزینه Change Drive Letter and … را انتخاب نمایید. سپس روی دکمه Add در پنجره جدید کلیک کرده و در پنجره ظاهر شده با کلیک بر روی دکمه OK نامی برای درایوتان انتخاب نمایید.

  • سلام من زمانیکه ویندوز ریختم در زمان پارتیشن بندی که اولی رو ۱۰۰ دومی ۲۰۰ و امدم که سومی رو درست کنم دیگه اجازه نداد.البته لب تاپ و هارد ۵۰۰ .بعد از نصب ویندوز رفتم قسمت Disk Management که پارتیشن سوم unallocatd هرچی سعی کردم از اونجا درستش کنم آخرش پیغام خطا میده.راه حلشو لطفا بفرمایید.ممنون

    • سلام
      به آموزش پارتیشن بندی هارد توسط ویندوز که در همین سایت ارائه شده است مراجعه نمایید.

  • با سلام و خسته نباشید. مهدی جان نمیدونم با چه زبونی ازت تشکر کنم. خیلی ممنونم ازت عزیزم امیدوارم همیشه سربلند باشی.

  • سلام یه سوال فنی داشتم چرا درایو c یا همون درایوی که ویندوز رو میخوان توش نصب کنن معمولا حجمش کمتر از بقیه درایو هاست آیا این کار واقعا لزومی داره؟آیا تاثیری در سرعت بالا اومدن ویندوز داره؟

    • سلام
      با توجه به ساختمان داخلی هارد، بله. باید گفت که حجم کمتر درایو C در سرعت کار سیستم عامل نقش دارد.

  • ممنون از سایتتون

  • عالی بهترازاین نمیشه.@@@@@@@@@@

  • لپتاپ من رفته رو حالت دیفالت. ۴تا درایو داشتم که همش حذف شده و یه درایو سی خالی دارم .پارتیشن بندی که میکنم وقتی میخوام اسم درایو رو وارد کنم حروف D و E و F نیست. مشکل از کجاست؟ میشه راهنمایی کنید

    • هاردتان را یک بار توسط نرم افزار HDD Low Level Format Tool فرمت کنید.

  • تشکر – تشکر

  • ممنون خیلی حال کردم

  • اگه هاردمو فرمت کنم اطلاعاتم که پاک شده از بین نمیره؟ آخه میخوام بعد از پارتیشن بندی، فایلامو ریکاوری کنم

    • بعد از فرمت کردن هاردتان اطلاعات آن پاک خواهد شد. بهتر است که در هارد دیگری اطلاعات ضروری سیستم تان را کپی کنید.ریکاوری کردن هارد برای زمانی مفید خواهد بود که ناخواسته اطلاعات تان را پاک کنید.زیرا برخی از اطلاعات تان بازگردانده نخواهد شد.

  • اطلاعاتم ناخواسته پاک شده دیگه. به من گفتن که اول پارتیشن بندی کن بعد ریکاوری کن. ببینید این مراحلی که میگم جواب میده ، کارمو راه میندازه؟: اول با یه برنامه ریکاوری کنم ولی فایلارو سیو نکنم و بعد هاردمو فرمت کنم و پارتیشن بندی کنم ، اخرسرم فایلای ریکاوری شده رو سیو کنم
    هارد اکسترنال ندارم میخوام یه راهی باشه که تو لپتاپ خودم بتونم سیو کنم

    • با هر بار فرمت کردن هارد امکان بازیابی اطلاعات (ریکاوری) کمتر خواهد شد و اطلاعات بیشتری از دست خواهد رفت.ریکاوری کردن به انجام تمامی مراحل گفته می شود.و ذخیره نکردن اطلاعات به مانند آن است که هیچ گونه کاری انجام نشده است. بهتر است که از بین اطلاعات تان تنها موارد خیلی ضروری را ذخیره کنید.و سپس هاردتان را فرمت نمایید.

  • دمت همگی بچه های این سایت گرم
    —————–
    سپاس دوست گرامی

  • خیلی ممنون از راهنماییتون، سایت بسیار خوبی دارید. متشکرم

  • سلام. من چند روز قبل یه لب تاب وایو خریدم که ویندوز اورجینال ۸ روش نصببه و فقط درایو c رو داره.
    در قسمت disk manager دارای ۵ تا قسمت به نامهای
    (OEM partition), (Recovery partition),
    (EFI system partition), (recovery partition), (C ) هست.
    چطور میتونم بارتیشن بندی کنم و درایوهای دیگه ای روش ایجادکنم؟
    لطفا من رو راهنمایی کنین.
    مرسی.
    —————
    پاسخ:
    نخست ببینید که درایوی که ویندوز در آن نصب شده است چه اندازه فضا را به خود اختصاص داده است. اگر کمتر از حجم هاردتان بود. با نرم افزار پارتیشن بندی باقی مانده هارتان را پارتیشن بندی کنید.

  • اگه از روش دوم استفاده کنم و Drive C رو که Windows روش نصبه رو بخوام تقصیم کنم چه اتفاقی میوفته ؟
    —————-
    پاسخ
    این امکان وجود ندارد.

  • آقا مهدی یه سوال؟
    پرسشم دیگه ربطی به پارتیشن بندی نداره و بیشتر به خود لپ تاپ بر می گرده.
    آقا نگی من زیاد وسواس دارما.درباره لپتاپی که چند روزی که (لپ تاپ ایسوس مدل k55vd) خریدم. ازش راضی هم هستم. ولی یه مشکل کوچولو توش پیدا کردم. من وقتی که لپ تاپم بسته س. یه نگاهی از روبرو و کنار بهش انداختم. به گمونم سمت راستش (لبه کناری)یه خورده کوچولو (چند میل)با سمت چپش تراز نیست و یه کوچولو بالاتر به نظر میاد می خواستم بدونم مشکلی ایجاد نمی کنه؟ یا اصن لپ تاپها همشون یه نموره خلاصی در دارن؟ چون گمون نکنم گارانتی همچین گیرهایی رو قبول کنند.
    خطای دید هم نیست.
    ————–
    پاسخ:
    این مورد را با لپتاپ دیگری همانند لپتاپ خودتان مقایسه کنید.

  • من هارد اینترنال دوم خریدم و به سیستمم اضافه کردم ظرفیت هارد۳ ترا هست اما۲ تراشو بیشتر نمیشناسه روی بخش تیره هم که کلیک راست میکنم طبق عکس هیچ گزینه فعالی نداره

    • هاردتان را به کمک DVD ویندوز دوباره فرمت کرده و پارتیشن بندی کنید.

  • سلام ممنون از سایت خوبتون
    من یه مشکلی دارم اونم اینه که هرچی برنامه تو درایو دی نصب میکنم یا نصب نمی شه یا اجرا نمیشه به توصیه دوستان درایو رو کاملا فرمت کره وینوزشو از اول نصب کرم ولی حل نشد ممنون میشم شما راهنماییم کنید.

    • سلام
      سیستم تان هنگ نمی کند؟
      در صورتی که سیستم تان هنگام کپی فایل درون درایو D هنگ های پشت سر هم دارد بهتر است که هاردتان را یک بار فرمت سطح پایین کنید.

  • سلام .ممنون از سایت خوبتون.
    من لپ تاپ acer خریدم و با هاش یه cd بود با نصب اون نرم افزار که تمام مراحل هم توضیح داده بود پارتیشن بندی و نصب ویندوز انچام شد.(برچسب مادیران روی اون سی دی هستش)
    بعد از اون ۳ تا درایو primary ساخته.درایو c.درایو d.و یه درایو ۱۰۰ mg بدون نام که اصلا دیده نمیشه.
    درایو cهم درایو ویندوز هستش.میدونم که با همین disk manage که در بالا توضیح دادین میشه درایو logicهم ایجاد کنم.ولی اون درایوهای primary که ۳ تاهستنو چیکار کنم؟
    بهتر نبود با dvd نصب ویندوز پارتیشن بندی انجام میدادم؟؟
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    • سلام
      کار خاصی نباید انجام دهید.
      با توجه به توضیحات تان مشکلی پیش نخواهد آمد.

  • من با همین روش بالا درایو هام رو del و سپس مجددا از نو پارتیشن کردم ولی وقتی در اولین مرحله نصب ویندوز pc reboot شد دیگه بالا نمیاد و حتی وقتی بالا میادبا زدن del فقط همون صفحه سیاه که یه اطلاعاتی از کامپیوتر هست رو نمایش میده و وارد صفحه آبی هم نمیشه و خلاصه همون طوری صفحه پابت میمونه چی کارکنم؟
    —————-
    پاسخ:
    شما بقیه درایو ها را نیز به درایو اولیه تغییر داده اید.
    اگر فلش مموری به سیستم تان متصل است آن را جدا کنید.
    برای نمایان شدن بایوس ابتدا سیستم را روشن کرده و سپس و بدون تاخیر دکمه Delete را نگه دارید.
    در صورتی که درایو C را دستکاری نکرده باشید سیستم تان بالا خواهد آمد.

  • سلام
    خیلی متشکرم از مطلب خوب و مفیدتون و احسنت به حوصله تون در پاسخگویی به سوالات
    ببخشید من مشکلی دارم که خیلی وقته کلافه ام کرده و هیچ کسی پاسخ درست حسابی بهم نمیده. میخواستم خواهش کنم کمکم کنید. ببخشید که توضیحش خیلی طولانی شده.
    اول یک سوال بپرسم و بعد برم سراغ طرح مشکلم :
    نوع پارتیشن که پرایمری باشه یا لوجیکال خیلی مهمه؟ اگر تمام درایوها پرایمری باشن مشکلی ایجاد میکنند؟

    طرح مشکل :
    سال ۹۰ سیستمی با هارد یک ترا تهیه کردم و تا فروردین امسال هم ویندوزش رو عوض نکرده بودم. سال ۹۱ بدون اینکه ضربه ای بخوره یا اتفاق خاصی بیافته موقع روشن شدن هارد رو نشناخت که با جابجا کردن کابل برقی که از پاور میومد، درست شد و دیگه هیچ مشکلی نداشت ولی از زمستان پارسال که حجم اطلاعات ذخیره شده روز به روز بیشتر میشد، موقع ادیت فیلم چنین خطایی داد :
    The request could not be performed because of an I/O device error.
    در ادامه اش هم یچیزی چینی ژاپنی نوشته بود و تو پرانتز هم این کد :
    x8007045D
    سرچ کردم و طبق راهنمایی های حاصل شده، تو msconfig.exe استارت آپ سیستم رو روی حالتی گذاشتم که سرویس های اصلی فقط فعال باشن و باقی برنامه ها خودکار شروع به کار نکنند. که ۹۰ درصد مواقع جواب میداد ولی گاهی هم پیش میومد که باز همون خطا رو بده.
    عید امسال خواستم ویندوز رو عوض کنم، تا مرحله فرمت کردن درایو c میرفت ولی ویندوز رو نمیریخت و یه خطایی فکر کنم با همین کدی که بالا نوشتم میداد.
    من مجبور شدم چند بار xp ریختم بعد روش ۷ نصب کردم ولی خب این وسطها گفت که یک درایوم رو نمیشناسه.
    با برنامه پاراگون dos mode یه کوچولو اندازه درایو هامو جابجا کردم و مثلا به خیال خودم کلک زدم به هارد و موفق شدم!!ویندوز پس از حدود ۴ روز و حدود ۱۰ – ۱۲ بار تلاش بالاخره نصب شد.
    یک ماهی درست حسابی کار میکرد اما از اردیبهشت دیگه همون درایو رو نمیشناسه و روش کلیک میکنم میگه :
    E:\ is not accessible.
    The file or directory is corrupted and unreadable.

    الان با پاراگون که پارتیشن هامو نگاه میکنم،فرمت پارتیشن های c , d رو نوشته NTFS ولی واسه e نوشته invalid. تغییر سایز و تغییر فرمت و …هم نمیذاره انجام بدم فقط دیلیت داره.
    چکار کنم که اطلاعاتم پاک نشه و درایوم برگرده؟ (خیلی داده هام مهمه :( )
    اگر دیلیتش کنم و دوباره بسازمش یا فرمتش کنم، امکان ریکاوری داده هام هست؟چه نرم افزاری رو برای ریکاوری توصیه میکنید؟
    هر سه تا درایوم هم پرایمری بودند و لوجیکال نداشتم! این ربطی به مشکلم داشته؟

    خیلی خیلی ببخشید طولانی شد
    ممنون میشم راهنماییم کنید.

    • سلام
      پارتیشن های primary هنگامی مفید واقع خواهند شد که بخواهید بر روی کامپیوترتان از چند سیستم عامل به صورت همزمان بهره بگیرید این به آن معناست که سیستم های عامل، تنها باید بر روی پارتیشن هایی با برچسب primary نصب شوند. در نگهداری اطلاعات نوع پارتیشن اهمیتی ندارد. ویندوز به صورت خودکار سه پارتیشن نخست را به صورت primary می سازد و درایو چهارم را Logical
      بهتر است قبل از هر کاری نخست اطلاعات تان را درون هارد دیگری ذخیره کنید. ریکاوری هنگامی که ناخواسته اطلاعات تان را پاک کرده باشید بهترین کار نامیده می شود و در صورتی که برای پارتیشن بندی هارد، درایو را پاک Delete کنید ریکاوری نمودن آن نیز بهره مناسبی را در پی نخواهد داشت. زیرا با هر بار پاک کردن و ریختن اطلاعات در درایوی که اطلاعات آن را بخواهید بازیابی نمایید شانس بازیابی تمامی داده ها را از دست خواهید داد.
      با dvd سیستم عامل ابونتو (ubuntu) که به صورت زنده live اجرا می شود احتمالا بتوانید اطلاعات درایو خارج از دسترس را بازیابی نمایید.
      نرم افزار ریکاوری مناسب برای این کار نیز به نظر بنده Active File Recovery Professional می باشد.
      درایو تان را دیلیت نکنید توسط نرم افزار ریکاوری که معرفی شد شاید بتوانید اطلاعات را از درون آن بازیابی نمایید.

  • سلام من ناخواسته درایو دی ام رو حذف کردم حالا میخوام با استفاده از همون فضای سبزی که مونده که اون پایین نوشته free space یه درایو دیگه بزنم ارور میده چی کار باید بکنم؟
    لطفا به ایمیلم جوابو ازسال کنین

    • سلام
      اروری که نمایش داده می شود را بنویسید.

  • سلام و خسته نباشید
    درایوc من پر شده بود،اومدم درایو c و d رو باهم یکی کنم
    با استفاده از dvd ویندوز اینکار رو انجام دادم،ولی حجم درایو d این وسط ناپدید شده،حجم درایو c هم هیچ تغییری نکرده
    اول ۶ تا درایو داشتم ،الان شده ۵ تا،حجم هیچکدوم هم تغیر نکرده
    ممنون میشم راهنماییم کنید

    • سلام
      همان گونه که در این پست می بینید درایو تان را از حجم بدون استفاده بسازید.

  • سلام ممنون از سایت خوبتون
    یه سوال دارم اون عبارت active که جلوی درایو c نوشه شده نشان دهنده نصب ویندوز تو اون درایوه؟
    اگه جلوی درایو cنوشته باشه لوجیکال چی میشه؟یعنی توش ویندوز نصب نمیشه ؟این چه مشکلاتی می تونه واسه سیستم ایجاد کنه؟
    ——————–
    پاسخ :
    بله ویندوز در درایوی که واژه active روبه روی ان دیده می شود نصب شده است.
    تنها در درایو های primary امکان نصب ویندوز وجود دارد.هنگام پارتیشن بندی ویندوز ۳ درایو نخست را primary می سازد.
    هنگام بالا آمدن سیستم عامل درایو هایی که برچسب primary را دارند لود می شوند.

  • متشکر از پاسختون
    مطابق با آموزش شما با disk management پارتیشن هامو نگاه کردم و دیدم پارتیشن معیوبم دارای فرمت RAW هست که برای رفع مشکلش سرچ زدم و نرم افزار icare data recavery رو معرفی کرده بودند
    این نرم افزار واسه درایو من که ۴۰۰ گیگ بود و فقط ۲۰۰ گیگش پر بود، ۶۷۵ گیگ ریکاوری کرد ولی هیچکدوم از فیلمهای MP4 که خیلی زیاد هم بودند رو نشون نمیده.
    با این نرم افزار هم تست میکنم امیدوارم فایلهامو سالم بازیابی کنه.
    خیلی خیلی متشکرم

  • سلام بسیار عالی بود. دستتون درد نکنه .

  • من ویندوز ۸ دارم . و همینطور که گفتید پارتیشن بندی رو انجام دادم ولی آخرش برای اون فضای unlocated که همه ی next ها رو میزنم آخرش ارور میده .. من دقیقا طبق چیزایی که گفتید انجام دادم .. میشه کمکم کنید ؟!
    —————
    پاسخ:
    حجم فضای باقی مانده چقدر است؟
    توسط نرم افزار پارتیشن بندی این کار را انجام دهید.

  • سلام راهی وجود داره بازی ۶۴ بیتی رو روی ویندوز ۳۲ بیتی نصب کنم
    ————–
    پاسخ:
    خیر بهتر است در صورتی که سیستم تان این قابلیت را داشته باشد ویندوز تان را به ۶۴ بیتی تغییر دهید.

  • عالــــی بود مرسی

  • بسمه تعالی
    جالب و مفیده انشاالله خیر ببینی
    فقط یه سئوال دارم برای پارتیشن بندی چطوری اطلاعات درایو c لپ تاپم رو کپی کنم که همشون رو داشته باشم یا اصلا” نیازی به این کار هست؟

    • به صورت دستی تمام اطلاعات و فایل های شخصی خود را از درایو C به درایو دیگری منتقل نمایید.
      پشتیبان گرفتن از مرورگر نیز در سایت توضیح داده شده است

  • سلام.
    دوست عزیز من یک لپ تاپ خریدم که همه ی هارد به درایو cاختصاص داره.یعنی تک درایو c کل هاردمه.می تونم از این درایو حجم کنم و درایو جدید بسازم؟؟؟
    رو لپ تاپ هم ویتدوز ۸ و چون اصلی هست نمیخوام پاک بشه .در ضمن dvd هم نمی خوره.

    • سلام
      نرم افزار هایی برای این کار وجود دارند که همه آنها باید به صورت بوت اجرا (DVD) شوند. البته در برخی موارد نتیجه درستی نیر در پی ندارند.
      فعلا از سیستم تان با همین وضعیت استفاده کنید.

  • سلام من تازه هارد جدید روی کیس نصب کردم و هارد قبلی رو دور انداختم؛ الان که کل درایو، فقط یک پارتیشن هست و ویندوز هم روی همان پارتیشن نصب شده، چه‌طور می‌توانم قبل از تقسیم کردن آن به دو یا سه پارتیشن، اطلاعات قبلی را که همان ویندوز باشد به جای دیگری منتقل کنم تا پاک نشود؟ چون جای دیگری برای کپی کردن وجود ندارد. لطفا راهنمایی بفرمایید؛ متشکرم.
    ———————
    پاسخ:
    سلام
    نرم افزار هایی برای انجام پارتیشن بندی در صورتی که درایو پر باشد وجود دارد اما در پایان کار ممکن است اطلاعات تان پاک شود. و در واقع قابل اطمینان نیستند.
    بهتر است اطلاعات تان را در جای دیگری (هارد یا فلش) به صورت دستی کپی کنید.

  • سلام خسته نباشید میشه لطفا یه نرم افزار پارتیشن بندی خوب معرفی کنین و نحوه استفاده از اون رو توضیح بدین
    ———————-
    پاسخ:
    سلام
    پاراگون پارتیشن منیجر

  • سلام ویندوز من اورجینال میخواهم پارتیشن بندی کنم میترسم چی کار کنم؟
    —————
    پاسخ:
    در صورتی که ویندوز به درستی نصب شود اصل یا غیر اصل بودن ویندوز در عمل تفاوتی ندارند.

  • خیلی ممنون عالی بود.

  • سلام من ناخواسته درایو دی ام رو حذف کردم حالا میخوام با استفاده از همون فضای سبزی که مونده که اون پایین نوشته free space یه درایو دیگه بزنم ارور میده چی کار باید بکنم؟
    لطفا به ایمیلم جوابو ازسال کنین
    —————
    پاسخ:
    سلام
    پیام خطا را بنویسید.

  • با سلام حجم درایو primery حد اکثر چقدر باید باشد.
    ——————————–
    پاسخ:
    سلام
    ۵۰ گیگا بایت
    البته اگر از نرم افزارهایی با اندازه بالا استفاده می کنید بهتر است که اندازه بیشتری را در نظر بگیرید.

  • با سلام،
    -هاردی که به حالت دینامیک درآمده چطور به حالت بیسیک برگردونیم؟
    -این موضوع درسته که پارتیشنهای primary مستقل تر هستن و ویروس کمتر بینشون نفوذ میکنه تا لوجیکالها؟
    -موقع نصب مجدد ویندوز پارتیشن c و پارتیشن system reserve را پاک کنیم و مجدد بسازیم یا فقط c رو فرمت کنیم و نصب کنیم؟
    ——————————–
    پاسخ:
    سلام
    به کمک نرم افزار پاراگون پارتیشن منیجر
    -نه
    -تنها درایوC ،در برابر این درایو واژه system نوشته شده است.
    system reserve برای کارکرد بهتر سیستم تان توسط ویندوز ساخته شده است پاک نکنید.

  • خیلی مفید واقع شد سپاسگذارم

  • سلام ایا نرم افزاری هست که بتوان DVD را خالی کرد و فضای اولیش را بدست اورد؟
    ——————————–
    پاسخ:
    سلام
    خیر DVD پس از پر شدن به صورت فیزیکی تغییر می کند.
    میتوانید از DVD های چند بار رایت بهره بگیرید.

  • سلام خسته نباشد
    آقا اصلا توی بخشcomputer management من بخشی بنام New simple volume نیست.
    من پارتیشن درایو D رو پاک کردم ولی الان اون گزینه نیست که بتونم پارتیشن جدید بسازم
    تو رو خدا کمکم کن ممنون
    ——————————–
    پاسخ:
    سلام
    روی بخشی که رنگ سیاه دارد راست کلیک کنید و New simple volume را برگزینید و سپس پارتیشن جدیدی بسازید

  • سلام .دمت گرم.بسیار عالی و قابل استفاده بود.

  • سلام.ممنون از زحماتتون
    در موقع نصب ویندوز ۸-۶۴بیتی و در هنگام پارتیشن بندی نمیدونم به چه صورت و چطوری داینامیک شدن ای پارتیشن ها.نیاز به نصب ویندوز دوم داشتم که متوجه شدم امکان پذیر نیست به دلیل دایوامیک بودنش.حالا هر کاری میکنم اجازه پاک کردن این پارتیشن ها را نمیده البته از cmd و یه سری دستور همه را بجز c اجازه کانورت داد بهم و انجام شد که بازم نشد.حتی همه پارتیشن ها را پاک کردم که توی ستاپ یه c دارم و یه ۳۵۰mg سیستم رزرو که بازم میگه چون بیش از یه پارتیشن داینامیک داری امکان ندارد.متاسفانه لپتاپ جدیده و ظاهرا ایکس پی را ساپرت نمیکنه ک همه را پاک کنم چرا که ۴مدل ایکس پی را امتحان کردم و بلو پیج میده.اطلاعات برام مهم نیست اصلا فقط لطفا راه حلی بفرمایید.
    ——————————–
    پاسخ:
    سلام
    به کمک نرم افزار پاراگون پارتیشن منیجر(که به صورت بوت اجرا می شود) می توانید. هر تغییراتی که بخواهید بر روی هاردتان انجام دهید.

  • سلام. من تمام مراحل روش دوم رو رفتم ولی در اخر یه اروری میده که نوشته dynamic syystem یک اینجور چیزی میاد . بعد میاد yes o no ولی هر کدوم رو میزنم ارور میده

  • سلام
    من اگه بخوام از روش دوم یه درایو رو حذف کنم و بعد به درایو سی اضافه کنم، امکانش هست؟ چه جوری]؟
    ————————-
    پاسخ:
    سلام
    دوباره باید ویندوز نصب نمایید و در بخشهای نخست نصب ویندوز درایوی که ویندوز را می خواهید در آن نصب کنید و همچنین درایوی که قصد اضافه کردن به درایو C را دارید دیلیت کرده و دوباره پارتیشن تازه ای بسازید و ویندوزتان را در آن نصب کنید.

  • با عرض سلام و تشکر بابت مطلب مفیدتان
    یک سوال داشتم البته دوستان قبلا مشابه اش را پرسیدن ولی چون خیلی ها این سوال را دارن دوباره اگر لطف کنین راهنمایی کنین ممنون می شم
    من یک لپ تاپ گرفتم که ویندوز ۸ اورجینال داره وقتی تو my computer می رم یک درایو نشان می دهد که فقط درایو C است به حجم ۹۱۵GB (کل هارد ۱ ترا است) وقتی به قسمت Disk Management (همانطور که توضیح دادین) می روم علاوه بر درایو C سه تا درایو دیگه نشان می دهد که اسم ندارد و در status نوشته دو تا برای recovery و یکی EFI به حجم های ۱GB ،برای (۲۶۰GB (EFI و ۱۴٫۱۷GB
    حالا با این توضیحات لازم است پارتشین بندی کنم اگر لازم است با چه نرم افزاری و چگونه که به ویندوز آسیب نرسد و اگر لازم نیست آیا سرعت سیستم پایین نمی آید چون حجم درایو C خیلی زیاد است و در آینده پر می شود؟
    یک سوال دیگه(که البته مربوط به این بحث نمی شود) هم داشتم و اون اینکه آیا به نظر شما با توجه به سرعت پایین اینترنت و …. ارزش دارد که ویندوز را به ۸٫۱ ارتقا دهم وتغییرات اساسی (مثل افزایش سرعت و …) کرده یا فقط شکل استور و دکمه استارت و مسائلی از این دست اضافه شده و آیا بعد از ارتقا مشکلی پیش نمی آید چون بعضی ها می گن به اینترنت نمی تونن وصل شوند یا ویندوز اخطار میده و بالا نمی آید
    با تشکر از راهنماییتان
    ————————-
    پاسخ:
    سلام
    اگر بخواهید که هاردتان را پارتیشن بندی نمایید بدون اینکه به ویندوز تان آسیبی برسد نرم افزار های گوناگونی وجود دارد که اغلب آنها کارایی لازم را ندارند. تنها را تعویض ویندوز می باشد.
    در مورد پرسش دوم تان بهتر است که از نرم افزار های جانبی برای اضافه کردن دکمه استارت به دسکتاپ تان بهره بگیرید در اینتر نت جستجو نمایید.

  • سلام.من اشتباهی گزینه delete volume رو زدم وحالا درایوم dحذف شده میشه کاری کرد که اطلاعاتم برگرده؟؟؟؟؟
    ————————-
    پاسخ:
    به کمک نرم افزار های ری کاوری اطلاعات تان را بازیابی نمایید. اکتیو ریکاوری گزینه مناسبی برای این کار می باشد.

  • واقعا عالی بود خیلی خوب یاد گرفتم ازتون ممنونم بابت خوب توضیح دادن

  • وبگاه خوب و مفیدی دارید
    سپاس

  • سلام.حافظه لپ تاپ من یک ترابایته.که ۹۰ تا از اون رو به درایو c و بقیه رو به درایو d تقسیم کردم یعنی سرجمع دو تا پارتیشن بیشتر ندارم که رو c ویندوز نصبه میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد؟
    ——————–
    پاسخ:
    سلام
    خیر مشکل خاصی پیش نخواهد آمد.
    البته بهتر است برای جستجو با سرعت بیشتر در هارد پارتیشن های کوچک تری بسازید.

  • سپاسگذارم.

  • مفید بود ممنون

  • من همه ی راه های بالا رو رفتم به مرحله اخر که میرسه میگه فضایکافی بر روی دیسک وجود ندارد
    هارد من ۵۰۰ گیگ هست اما ۱۵۰گیگش رو نشون میده
    ———————–
    پاسخ:
    مراحل را یکبار با دقت بیشتری انجام دهید در صورتی که نتیجه مناسبی در پی نداشت به کمک نرم افزار های پارتیشن بندی هارد تان را پارتیشن بندی نمایید.

  • سلام
    من درایو c که ویندوزام روش نصب شده حافظه اش پر شده و می خواستم برنامه ایی رو نصب کنم که فقط در درایو ویندوز نصب می شه می خواستم ببینم می تونم کاری کنم که حجم درایو c افزایش پیدا کنه
    ——————
    پاسخ:
    سلام
    نرم افزار هایی که به آنها نیاز ندارید را پاک کرده همچنین روی درایو C راست کلیک کرده و گزینه properties را انتخاب نمایید و در پنجره به نمایش در آمده disk cleanup را بفشارید پس از اسکن کردن سیستم پنجره ای باز خواهد شد که در مورد پاک کردن فایلهای بلااستفاده در ویندوز از شما سوال می شود با کلیک بر روی OK کار پاک کردن به پایان خواهد رسید.
    نرم افزار های برای افزایش اندازه درایو بدون تغیر در فایلهای درونی آن وجود دارند که از کارایی مناسبی برخوردار نیستند. با این حال اگر باز هم فضای موردنیاز تان تامین نشد یکی از درایو ها را فرمت کرده و به درایو C در مراحل نصب مجدد ویندوز اضافه کنید.

  • با سلام

    یکی از درایوهامو که باز می کنم با خطایThe request could not be performed because of an I/O device error مواجه میشم و درایو رو باز نمی کنه لطفا راهنمایی کنید . با تشکر
    ——————–
    پاسخ:
    سلام
    یک بار سیستم تان را خاموش روشن کنید.
    آنتی ویروس تان را به روز نمایید.
    روی درایو راست کلیک کرده و از تب Tools دکمه check disk را بفشارید. و منتظر بمانید تا دیسک تان برای خطاهای احتمالی باز بینی شود.

  • سلام
    من لب تاپ سونی دارم که ویندوز اوریجینالش ویستا بود.وقتی الان خواستم ویندوز رو به ۷ تغییر بدم . ویندوز جدیدم که ۷ هست رو تموم درایو ها نصب میشه بجز درایو سیستم (c)

    (حتی تو این قسمت هم تا مرحله چهارم نصب انجام میشه و بعد ریستارت میشه و بعد که میاد واسه مرحله پنجم انگار دیگه دی وی دی رام کار نمیکنه و دی وی دی نمیچرخه )

    لطفا کمک کنید. چیکار کنم ؟؟؟؟

    درضمن اگه ویندوز در درایوی غیر از درایو سیستم نصب بشه مشکلی پیش میاد ؟؟؟
    ——————
    پاسخ:
    نخست درایو C را با کمک DVD ویندوز فرمت کنید.
    به کمک نرم افزار های پارتیشن بندی که به صورت بوت اجرا می شوند می توانید اقدام به برطرف نمودن مشکلتان نمایید.
    ویندوز اگر در درایو دیگری نصب شود مشکلی پیش نخواهد آمد.

  • درود
    ممنون
    مفید بود

  • با تشکر از از زحمات شما . من هارد ۱ ترا دارم ولی متاسفانه فقط ۱۴۰ گیگ آن قابل رویت است و حتی با نرم افزار های پارتیشن بندی و دیسک منجر هم قابل رویت نیست باید چیکار کنم تا بتونم از اون قسمت هراد هم استفاده کنم؟
    با تشکر

    • به کمک دیسک نرم افزار پاراگون پارتیشن منیجر که به صورت بوت اجرا می شود احتمالا مشکل تان حل خواهد شد

  • دوست عزیز من اگه بخوام دو تا پارتیشن رو که توش پر اطلاعات هست به یکی تبدیل کنم چیکار باید بکنم؟؟؟؟؟((اطلاعاتم هم از بین نره))

    • می توانید از نرم افزار های ویژه این کار کمک بگیرید البته نتیجه درستی ممکن است در پی نداشته باشد
      بهترین کار این است که در درایو دیگری همه اطلاعات را کپی کرده و پارتیشن جدیدی بسازید

  • باعرض سلام وتشکر از توضیحات خوب شما میخواستم اگه امکانش هست در این مورد راهنماییم کنید:
    هارد من ۴۰GB و فکر میکنم بد سکتور داشته باشه آخه موقع بالا اومدن سیستم پیغامی رو راجب هارد میده و در هنگام نصب ویندوز بطور آنی فضای هارد صفر میشه‌، چه باید کرد.
    متشکرم

    • سلام
      به کمک نرم افزار های موجود در سایت های دانلود برای رفع بد سکتور اقدام نمایید

  • خیلی خوب و مفید بود. سپاسگزارم

  • ممنون

آگهی

تولبار سایت

لطفا برای دسترسی راحت تر به سایت ما این ابزار را روی مرورگر خود نصب نمایید.
Get our toolbar!

برچسب ها

++Boland C 7 windows Calculator Learning Setup Windows 8 pckomak Sticky Notes آموزش آموزش ++Borland C آموزش ترفند ویندوز8 آموزش رایانه آموزش زبان برنامه نویسی C آموزش ساختن وبلاگ آموزش ساخت وبلاگ جدید آموزش شبکه و اجزای آن آموزش نصب ویندوز 7 آموزش نصب ویندوز8 آموزش های برنامه نویسی تحت وب آموزش های تعمیر و سوالات سخت افزاری آموزش کامل شبکه آموزش گام به گام زبان C آموزش گام به گام زبان برنامه نویسی آموزش گام به گام زبان برنامه نویسی C آموزش گام به گام شبکه آموزش گام به گام نصب ویندوز 7 ترفند سه بعدی دیدن سایت ترفندهای جالب ویندوز8 ترفندهای ویندوز8 تفاوت بین دو زبان Html و Xhtml تفاوت های زبان های برنامه نویسی دیدن سه بعدی صفحات سایت زبان C سه بعدی کردن صفحات سایت ماشین حساب حرفه ای ماشین حساب مهندسی ماشین حساب ویندوز نرم افزار Sticky Notes نرم افزار ویندوز نرم افزار یادداشت موارد مهم نصب ویندوز نصب ویندوز 7 نکات جالب ویندوز نکته ای جالب و عجیب در ویندوز نکته ای عجیب در ویندوز نکته های عجیب ویندوز پی سی کمک

آمار سایت

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 2214
  • بازدیدکننده امروز: 927
  • بازدید دیروز: 3067
  • کل دیدگاه‌ها: 1008
  • کل کاربرها: 105
UA-37772220-1
به پی سی کمک امتیاز دهید: